Nar Ekşisi

Anadolu mutfağının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan ve pek çok kültürde bereketi simgeleyerek öne çıkan narın faydaları saymakla bitmiyor. Bu değerli meyve, taze olarak tüketilebildiği gibi pişirilerek nar ekşisi haline de getirilebiliyor. Sos kıvamıyla yemek ve salatalara bambaşka bir lezzet katan nar ekşisinin faydaları da tıpkı taze nar gibi oldukça fazla.

Uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği nar ekşisi faydaları ve tatlı-ekşi tadıyla her mutfağın başköşesinde yer almayı hak ediyor.

Anadolu kültürü dahil pek çok kültürde nar; Aynı zamanda kadını, bereketi ve bolluğu simgeleyen bir sembol olarak yer aldı.

Faydaları

• Kan basıncını azaltan özelliği ise tansiyonu düşürmesine yardımcı olur.
• Türkiye’de birçok kişide görülen şeker hastalığına karşı insülin direncini azaltır ve kan şekerini düşürür.
• Bağırsaklardaki iltihap seviyesini düşürerek sindirim sistemine iyi gelir.
• Ayrıca spor yapanlara da dayanıklılık vermesi nedeniyle performans artırıcı olarak görülür.

Sağlıkta Yeri

• Özellikle yoğun stresli işlerde çalışanlar için içerdiği antioksidanlar büyük önem taşır.
• Arterlerin büyümesini ve kalınlaşmasını önleyerek kan akışını iyileştiren nar ekşisi; C, E ve K vitamini içerdiği için vücuda güç de verir.
• Deride yarattığı gençleştirici etki de kendini gösterir. Ciltte üretimi oldukça önemli olan kolajen ve elastik üretimini artırdığı için cildinizin sıkılaşmasını sağlar ve kırışıklıkları da azaltır.

Nar Ekşisi

Antioksidan içeriği bakımından zengindir. Özellikle diğer meyvelerle karşılaştırıldığında antioksidanlar açısından ilk sırada yer almaktadır. Bu sayede vücutta dolaşan serbest radikaller tutularak dışarı atılır ve vücuttaki toksik atıklar uzaklaştırılır.
Nar aynı zamanda doğal bir kalp ilacı olarak da bilinir. Narın kalp damar sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Burada meydana gelen hastalıklara karşı kalkan vazifesi görür ve kalp damar sağlığı korunur.

Siparişleriniz için Mesaj Bırakın! Sizi Arayalım.

WhatsApp İletişim
1
Siparişleriniz için buradayım.
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim.