Şalgam Suyu

Kış mevsiminin en sevilen içeceklerinden biri de şalgam suyudur. Şalgam suyu, kırmızı renkli, bulanık ve ekşi lezzette bir içecek olup Adana başta olmak üzere, Mersin, Hatay illerinde çok yaygın olan bir fermantasyon ürünüdür. Yapımında bulgur unu, ekmeklik hamur (ekşi hamur), tuz, kırmızı-mor havuç, şalgam ve içme suyu kullanılır. İstenirse acı biber katılarak acılı da yapılabilmektedir. Özellikle et yemekleriyle tüketilen şalgam suyunu evde de yapabilirsiniz.

Faydaları

Şalgam, kök sebzeler grubundan olup kalori oranı düşük, B1, B2 , C vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, demir gibi mineraller yönünden zengin bir besindir. Kanser oluşumunu önleyici fotokimyasallar içerir. Ayrıca, şalgam yaprakları, önemli miktarda kansere karşı koruyucu güçlü antioksidanlar olan A ve K vitaminlerini de içermektedir.

Şalgam Suyu

Besin değerinin yanı sıra şalgam, hazmı kolaylaştırır, içerdiği zengin orandaki lifi sayesinde kabızlığı giderir. Pişmiş kökü gut hastalığına iyi gelir. İdrarı söktürür. Akciğer ve bronşları temizler. Cilt hastalıklarına faydalıdır. Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir

Şalgam Suyu…

Şalgam turpgiller ailesinden olup yaprakları da yenilebilen, kırmızı ve mor renklerde olan bir bitki çeşididir. Soğuk havalarda ve serin yerlerde yetiştirilmektedir. Besin değeri oldukça yüksektir. K ve A vitamini ayrıca magnezyum, kalsiyum, demir fosfor ve potasyum bakımından da zengin besin bileşenleri içeren bir bitkidir. Özellikle tüketim şekli şalgam suyu olarak tercih edilmektedir. Şalgamın patentinin bulunduğu anavatanı Tarsus’tur. Fakat nüfus yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda En fazla tüketildiği yer ise Adana ve Osmaniye’dir.

Siparişleriniz için Mesaj Bırakın! Sizi Arayalım.

WhatsApp İletişim
1
Siparişleriniz için buradayım.
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim.